… ja joudun tänään jatkamaan samalla saralla.
Ehkä hätkähdyttävin kielteinen muutos on nopeasti muuttunut kauppatase. Samoja ongelmia näemme myös Vuosaaren sataman luultua paljon pienemmässä liikenteessä. Olemme 1990-luvun puolenvälin laman jälkeen eläneet Nokia-huumassa. Tämä illuusio sortui lopullisesti tasan viikko sitten Nokian ilmoitettua, että puhelinten tuotanto Salossa loppuu.
Hyvän koulutusjärjestelmämme ja Nokian nousukauden jäljiltä on syntynyt paljon mielenkiintoisia yrityksiä, joista tässä yhteydessä mainitsen vain Futurice, Suomen paras työpaikka 2012. Futuricella on 150 työtekijää. Jokaisen tulisi siis ymmärtää, että 1000 Nokia-työpaikan korvaaminen Futurice-työpaikoilla on valtava haaste, joka ei onnistu Helinä-keijun unelmajauheilla.
Av den här orsaken – och på grund av många andra – kommer den sociala segregationen i staden att fortsätta.
Sosiaaliset ongelmat kärjistyvät eikä meidän työkalupakissa näytä aina olevan toimivia työkaluja.
Jollain tavalla tuntuu, että todellisuudentajunnassamme on välillä jotain vialla. Yritämme vimmatusti luoda Richard Floridan mukaista luovuuskaupunkia, mutta helposti - ja kalliisti - epäonnistumalla. Esimerkkinä kelpaa viereinen kortteli ja Kieseleffin talo. Samaan aikaan kun uudistamme muutamia vanhan keskustan kortteleita sosiaalinen eriytyminen ja segregaatio etenee esikaupungeissa.
MA-ohjelma ei toimi ja KSV:n yritykset uudistaa vanhoja rakenteita ei näytä tuottavan 50-, 60-, ja 70-lukujen kaupunginosissa sosiaalisen tasapainon muutoksia. (Vaikka asiasta pidettiin erittäin mielenkiintoinen seminaari pari viikkoa sitten.)
Jag misstänker alltså att samma problem som nu skakar NOKIA också skakar oss. Och jag tror inte att Helsingfors ensamt förmår återförpassa Finland till den sociala marknadsekonomins utvecklingsstig.
Siksi olemme huolestuneen tietoisia siitä, että lähivuosina yhteiskuntamme ongelmat kärjistyvät.
Erityisen hankalassa asemassa ovat syrjäytymisvaarassa olevat lapsiperheet. 20 vuotta sitten 50 000 perhettä saivat kodinhoitoapua. Tänään vain murto-osa on tämän tapaisen avun piirissä. Samaan aikaan perheen ulkopuolelle sijoitettujen lasten määrä on kaksinkertaistunut.
Jo aikaisemmin olemme olleet huolestuneita lasten syrjäytymisestä. Varhaisen puuttumisen kannalta koulun toiminta on tärkeä, mutta tarvitaan myös muuta kuten etsivä nuorisotyö ja esimerkiksi juuri perheiden kotipalveluja.
Horisontissa on kuitenkin myös valopilkkuja. Olemme edellisen vuoden aikana ottaneet pieniä askeleita kohti avoimempaa ja demokraattisempaa Helsinkiä. Tässä kaikki valtuustoryhmät ovat olleet innokkaasti mukana ja olemme siitä iloisia. Erityisen kiitoksen haluan tässä yhteydessä esittää Jussi Pajuselle. Olemme joskus eri mieltä asioista, mutta olemme samalla kokeneet, että ylipormestari on erittäin vilpittömästi viemässä tätä asiaa eteenpäin.
I budgetramarna bör vi beakta och vara beredda att förverkliga demokratiarbetsgruppens rekommendationer. Det här är nödvändigt eftersom det är mycket lättare att stå ut med motgångar om man själv effektivt får medverka till att välja tillvägagångssätten.
Vastoinkäymisiä on paljon helpompaa kestää kun itse saa olla todella ja tehokkaasti osallisena menetelmien valinnassa. Laajentuva demokratia on keino selviytyä haasteista.
Samalla pitää ymmärtää että demokraattisen ja avoimen kaupungin hallitseminen on sekä valtuustolle, kaupunginhallitukselle että kaupungin hallinnolle vaikeampi ja oudompi tehtävä kuin vanha, itsetyytyväinen ja ylhäältä komenteleva ja juonitteleva tapa.
SFP:s fullmäktigegrupp förstår mer än väl att vi inte kommer att kunna förverkliga alla önskemål, som ställs på budgeten för år 2013. Psykologiskt försvåras det ytterligare av att vi har ett kommunalval framför oss och att det därmed kommer att finnas lockelser att lova brett och hålla tunt.
Meidän, lautakuntien ja hallintokuntien tulisi tässä muistaa että sosiaalinen tasapaino, avoimuus ja kehittyvä kaupunkidemokratia ovat ne keskeisimmät arvot joita kunnioittamalla me saatamme pärjätä muita kuntia paremmin.
Lopuksi asia joka ei liity suoranaisesti budjettiraameihin vaan valtuutettujen mahdollisuuksiin perehtyä esillä oleviin asioihin.
Käytämme Ahjo-järjestelmää ja siihen liittyy ongelmia. Ohjelman tarkoitus - näin sanottiin - oli luoda sujuva ja taloudellinen kosketuspinta valtuuston ja lautakuntien päätöksenteolle. Meille tuli kuitenkin pöytäkirjojen automatisointisovellus, joka ei helpolla taivu päätöksenteon sujuvaksi apuvälineeksi. Jotta minulla olisi riittävässä määrin havainnollisessa muodossa budjettiraamiin liittyvää taustamateriaalia, joudun käyttämään Ahjoon kytkettyä tietokonetta, sormitietokonetta lukulaitteena sekä toista tietokonetta tulostaakseni keskeisimmät asiakirjat julkisen esityslistan kautta. Jos joku johtava virkamies pitää tätä hyvänä ja toimivana järjestelmänä kehotan ottamaan yhteyttä - ei tietojenhallintaan vaan terveyskeskukseen.
SFP i Helsingfors fullmäktigegrupps gruppanförande hölls av Nils Torvalds den 15.2.2012
