Helsingfors

Kretskansliet i Helsingfors

Kontaktchef
Fullmäktigegruppens sekreterare

Anna Strömberg

anna.stromberg(a)sfp.fi

Svenska folkpartiet i Helsingfors r.f.
Simonsgatan 8 A, PB 430
00100 Helsingfors
Tel: 050-555 4607

Faktureringsadress:
Svenska folkpartiet i Helsingfors
PB 42325, 00021 Fakturering

Google Map of Simonsgatan 8 A

Vår grupp väljer att fortsätta på den diskussion vi förde på stadsfullmäktiges strategiseminarium för snart två veckor sedan.

I dagens Hbl (23.1.2015) intervjuades krögarna Janina Timgren och Axel de la Chapelle som uppehåller restaurangbåten Nikolai II.

Max Janzon, 40, står för ett ansvarsfullt, konkurrenskraftigt och tryggt Finland där mångfald är kännetecknande såsom det är för det globala samhället överlag.

Pages

Kretsstyrelsen i Helsingfors

Ordförande:

Cecilia Ehrnrooth
cecilia.ehrnrooth(a)gmail.com
Tel.: 050 3310244

Vice ordföranden:

Thomas Holmén
thomas.holmen(a)sfp.fi

Oscar Ohlis
oscar.ohlis(a)sfp.fi

Medlemmar:

Peter Hackman, peter.hackman(a)helsinki.fi

Ira Grandén, ira.granden(a)kolumbus.fi

Kristina Juth, kristina.juth(a)fi.ey.com

Joakim Horsma, joakim.horsma(a)gmail.com

Sebastian Weckman, sebastian.weckman(a)gmail.com

Mikaela Henriksson, mikaela.henriksson(a)gmail.com

Wilhelm von Nandelstadh, wilhelm.von.nandelstadh(a)penandhammer.com

Lotta Keskinen,lotta.keskinen(a)gmail.com

Niklas Rönnberg, niklas.ronnberg(a)kolumbus.fi

Ann-Louise Laaksonen, annlouiselaaksonen(a)gmail.com

Ersättare:

Tove Ørsted
tove.orsted(a)gmail.com

Karin Toyoda
karin.toyoda(a)kolumbus.fi

Ahmed Hassan
ahmed.hassan27(a)hotmail.com

Karin Palmén
karin.hautamaki(a)gmail.com

Veronica Hertzberg 
veronica.hertzberg(a)gmail.com

Runa Ismark
runa.ismark(a)gmail.com

 

Kontaktchef Anna Strömberg fungerar som kretsstyrelsens sekreterare.

Vid kretsstyrelsens möten har fullmäktigegruppens medlemmar, Svenska Kvinnoförbundet i Sörnäs, Svenska kvinnoförbundets Helsingforsavdelning, Svensk Ungdom i Helsingfors samt Svenska seniorer närvaro- och yttranderätt. Till mötena är även partiets viceordförande Silja Borgarsdóttir Sandelin samt riksdagsledamot Eva Biaudet kallade.

SFP:s fullmäktigegrupp i Helsingfors 2013-2016:

Björn Månsson (ordförande)
bjorn.mansson(a)sfp.fi

Gunvor Brettschneider(viceordförande)
gunvor.brettschneider(a)sfp.fi

Marcus Rantala
marcus.rantala(a)gmail.com

Jan D. Oker-Blom
d(a)oker-blom.com

Laura Finne-Elonen
laura.finne(a)fimnet.fi

Ersättare:

Patrik Gayer
patrik.gayer(a)gmail.com

Veronica Hertzberg
veronica.hertzberg(a)gmail.com

Lotte Granberg-Haakana
lotte.granberghaakana(a)gmail.com

Lasse Liemola
lasse.liemola(a)liemola.com

Silja Borgarsdóttir-Sandelin
silja(a)sfp.fi

SFP:s förtroendevalda i Helsingfors 2013-2016:

Stadsstyrelsen: Marcus Rantala (marcus.rantala(a)gmail.com) ersättare: Björn Månsson (bjorn.mansson(a)sfp.fi). Rantala är stadsstyrelsens representant i direktionen för finska arbetarinstitutet och Månsson i utbildningsnämndens svenska sektion. Stadsstyrelsens IT-sektion: Kristina Juth (Kristina.Juth(a)fi.ey.com). Stadsstyrelsens ledarskapssektion: ersättare: Marcus Rantala

Tvåspråkighetskommittén: Marcus Rantala (ordförande) ersättare: Gunvor Brettschneider, Gunborg Gayer (gumpagayer(a)gmail.com) ersättare: Björn Månsson

Social- och hälsovårdsnämnden: Gunvor Brettschneider (gunvor.brettschneider(a)sfp.fi) ersättare: Mikael Sjövall (mikael(a)sjovall.fi)

Utbildningsnämnden: Veronica Hertzberg (veronica.hertzberg(a)gmail.com) ersättare: Tove Ørsted (tove.orsted(a)gmail.com)

Kultur- och biblioteksnämnden: Päivi Storgård (paivi.storgard(a)sfp.fi) ersättare: Andreas af Enehielm (andreas.af.enehielm(a)gmail.com)

Ungdomsnämnden: Benjamin Ellenberg (benjaminellenberg(a)gmail.com) ersättare: Linnea Nieminen (ammi.nieminen(a)gmail.com)

Idrottsnämnden: Silja Borgarsdóttir Sandelin (silja(a)sfp.fi) ersättare: Sebastian Weckman (sebastian.weckman(a)gmail.com)

Byggnadsnämnden: Laura Finne-Elonen (laura.finne(a)fimnet.fi) ersättare: Dan Vainio (dan.vainio(a)prakticum.fi)

Revisionsnämnden: Patrik Gayer (patrik.gayer(a)gmail.com) ersättare: Karin Palmén (karin.hautamaki(a)gmail.com)

Bostadsnämnden: Tom Biaudet (tom.biaudet(a)sfp.fi) ersättare: Ann-Mari ”Ami” Bergström (amibergstrom(a)yahoo.com)

Centralvalnämnden: ersättare: Klas Weckman (klas.weckman(a)helsinki.fi)

Utbildningsnämndens svenska sektion: Veronica Hertzberg (veronica.hertzberg(a)gmail.com) (ordförande) ersättare: Tove Ørsted och Thomas Holmén (toma(a)chili.inet.fi) ersättare: Runa Ismark (runa.ismark(a)gmail.com)

Social- o. hälsovårdsnämndens 3:e sektion: Gunvor Brettschneider (ordförande) ersättare: Mikael Sjövall (mikael.sjovall(a)sfp.fi) Oscar Ohlis (oscar.ohlis(a)gmail.com) ersättare: Elin Andersson (elin.andersson(a)helsinki.fi)

Arbis direktion: Marcus Rantala (ordförande) ersättare: Johanna Stenman (johanna.stenman(a)sfp.fi)

Stadsorkesterns direktion: Johanna Sandberg (sandjohanna(a)gmail.com) ersättare: Martin Renlund (martin.renlund(a)kolumbus.fi)

Palmias direktion: Cecilia Ehrnrooth (cecilia.ehrnrooth(a)folkhalsan.fi) ersättare: Christer Antell (christer.antell(a)cegea.inet.fi)

Polisdelegationen: Johanna Karvonen (johanna.karvonen(a)hanken.fi) ersättare: Joakim Ignatius (joakim.ignatius(a)bpf-finland.fi)

Invandrings- och integrationsrådet: Ahmed Hassan (ahmed.hassan27(a)hotmail.com) ersättare: Ami Bergström

Hamnens styrelse: Jan D. Oker-Blom (d(a)oker-blom.com)

Jämställdhetskommittén: Lotte Granberg-Haakana (lotte.granberg(a)gmail.com) ersättare: Henrik Litonius (henrik.litonius(a)gmail.com)

Teaterstiftelsens delegation: Susanne Kollin (susanne_kollin(a)yahoo.se) ersättare: Tino Singh (tino(a)tinosingh.net)

Starta eget i Helsingfors rf:s styrelse: Armi Murto (armi.murto(a)sfp.fi)

Gardenias styrelse: Runa Ismark (ordförande)

Työmaahuolto Oy Ab:s styrelse: Ann-Louise Laaksonen (viceordförande) (annlouiselaaksonen(a)gmail.com)

Stadionstiftelsens fullmäktige: Anna Jungner-Nordgren (anna.jungner(a)folktinget.fi)

Helsingforsveckans stiftelses styrelse: Lasse Liemola (lasse.liemola(a)liemola.com)

Fölisöstiftelsens styrelse: Peter Hackman (peter.hackman(a)helsinki.fi)

Fastighets Oy Ab Pakkalavägen 30: Ann-Louise Laaksonen

Fastighets Oy Ab Paciusgatan 4 (työsuhdeasunto-osakeyhtiö): Christel Björkman (christel.bjorkman(a)aktia.fi)

Valberedningskommittéen: Johanna Sandberg, ersättare: Klas Weckman

HNS styrelse: ersättare: Birgitta Dahlberg (gittadahlberg(a)welho.com)

HRT:s styrelse: Björn Månsson

HRM:s styrelse: suppleant: Mikael Sjövall

Kårkulla samkommun:styrelsens ordförande: Veronica Hertzberg. Fullmäktige: Anhild Träskman (anhild.traskman(a)kolumbus.fi) suppleant: Heidi Wallius-Virkkula (heidi.wallius-virkkula(a)helsinki.fi)

Nylands förbunds fullmäktige: Björn Månsson, ersättare: Päivi Storgård

Kommunförbundets fullmäktige: Lotte Granberg-Haakana, ersättare: Marcus Rantala

Svenska Framtidsskolan i Helsingforsregionen r.f., styrelsen: Tove Ørsted

Partikansliet

Telefon (09) 693 070
PB 430, 00101 Helsingfors
Adress:
Simonsgatan 8 A, 00100 Helsingfors
info@sfp.fi