Helsingfors

Kretskansliet i Helsingfors

Kontaktchef
Fullmäktigegruppens sekreterare

Anna Strömberg

anna.stromberg(a)sfp.fi

Svenska folkpartiet i Helsingfors r.f.
Simonsgatan 8 A, PB 430
00100 Helsingfors
Tel: 050-555 4607

Faktureringsadress:
Svenska folkpartiet i Helsingfors
PB 42325, 00021 Fakturering

Google Map of Simonsgatan 8 A

- SFP i Helsingfors ska arbeta för att den svenskspråkiga servicen garanteras och att en levande tvåspråkighet upprätthålls i vårt lands huvudstad.

- I mitt första val, riksdagsvalet 2015, fick jag tredje mest röster av alla SFP:are i Helsingfors valkrets.

Pages

Kretsstyrelsen i Helsingfors

Ordförande:

Cecilia Ehrnrooth
cecilia.ehrnrooth(at)gmail.com

050 3310244

Vice ordförande:

Ann-Louise Laaksonen
Wilhelm von Nandelstadh

Medlemmar:

Björn Bonsdorff
Peter Hackman
Joakim Horsma
Runa Ismark
Karin Palmén
Marit Råman
Niklas Rönnberg
Paul Taimitarha
Karin Toyoda
Tove Ørsted 

Ersättare:

Päivikki Ahonen
Veronica Hertzberg
Oscar Ohlis
Lotta Keskinen
Calle von Knorring
Magnus Thorolf Nyström

Kontaktchef Anna Strömberg fungerar som kretsstyrelsens sekreterare.
Vid kretsstyrelsens möten har fullmäktigegruppens medlemmar, Svenska Kvinnoförbundet i Sörnäs, Svenska kvinnoförbundets Helsingforsavdelning, Svensk Ungdom i Helsingfors samt Svenska seniorer närvaro- och yttranderätt. Till mötena är även partiets viceordförande Silja Borgarsdóttir Sandelin samt riksdagsledamot Eva Biaudet kallade.

SFP:s fullmäktigegrupp i Helsingfors 2013-2016:

Björn Månsson (ordförande)
bjorn.mansson(a)sfp.fi

Gunvor Brettschneider(viceordförande)
gunvor.brettschneider(a)sfp.fi

Marcus Rantala
marcus.rantala(a)gmail.com

Jan D. Oker-Blom
d(a)oker-blom.com

Laura Finne-Elonen
laura.finne(a)fimnet.fi

Ersättare:

Patrik Gayer
patrik.gayer(a)gmail.com

Veronica Hertzberg
veronica.hertzberg(a)gmail.com

Lotte Granberg-Haakana
lotte.granberghaakana(a)gmail.com

Lasse Liemola
lasse.liemola(a)liemola.com

Silja Borgarsdóttir-Sandelin
silja(a)sfp.fi

SFP:s förtroendevalda i Helsingfors 2013-2016:

Stadsstyrelsen: Marcus Rantala (marcus.rantala(a)gmail.com) ersättare: Björn Månsson (bjorn.mansson(a)sfp.fi). Rantala är stadsstyrelsens representant i direktionen för finska arbetarinstitutet och Månsson i utbildningsnämndens svenska sektion. Stadsstyrelsens IT-sektion: Kristina Juth (Kristina.Juth(a)fi.ey.com). Stadsstyrelsens ledarskapssektion: ersättare: Marcus Rantala

Tvåspråkighetskommittén: Marcus Rantala (ordförande) ersättare: Gunvor Brettschneider, Gunborg Gayer (gumpagayer(a)gmail.com) ersättare: Björn Månsson

Social- och hälsovårdsnämnden: Gunvor Brettschneider (gunvor.brettschneider(a)sfp.fi) ersättare: Mikael Sjövall (mikael(a)sjovall.fi)

Utbildningsnämnden: Veronica Hertzberg (veronica.hertzberg(a)gmail.com) ersättare: Tove Ørsted (tove.orsted(a)gmail.com)

Kultur- och biblioteksnämnden: Päivi Storgård (paivi.storgard(a)sfp.fi) ersättare: Andreas af Enehielm (andreas.af.enehielm(a)gmail.com)

Ungdomsnämnden: Benjamin Ellenberg (benjaminellenberg(a)gmail.com) ersättare: Linnea Nieminen (ammi.nieminen(a)gmail.com)

Idrottsnämnden: Silja Borgarsdóttir Sandelin (silja(a)sfp.fi) ersättare: Sebastian Weckman (sebastian.weckman(a)gmail.com)

Byggnadsnämnden: Laura Finne-Elonen (laura.finne(a)fimnet.fi) ersättare: Dan Vainio (dan.vainio(a)prakticum.fi)

Revisionsnämnden: Patrik Gayer (patrik.gayer(a)gmail.com) ersättare: Karin Palmén (karin.hautamaki(a)gmail.com)

Bostadsnämnden: Tom Biaudet (tom.biaudet(a)sfp.fi) ersättare: Ann-Mari ”Ami” Bergström (amibergstrom(a)yahoo.com)

Centralvalnämnden: ersättare: Klas Weckman (klas.weckman(a)helsinki.fi)

Utbildningsnämndens svenska sektion: Veronica Hertzberg (veronica.hertzberg(a)gmail.com) (ordförande) ersättare: Tove Ørsted och Thomas Holmén (toma(a)chili.inet.fi) ersättare: Runa Ismark (runa.ismark(a)gmail.com)

Social- o. hälsovårdsnämndens 3:e sektion: Gunvor Brettschneider (ordförande) ersättare: Mikael Sjövall (mikael.sjovall(a)sfp.fi) Oscar Ohlis (oscar.ohlis(a)gmail.com) ersättare: Elin Andersson (elin.andersson(a)helsinki.fi)

Arbis direktion: Marcus Rantala (ordförande) ersättare: Johanna Stenman (johanna.stenman(a)sfp.fi)

Stadsorkesterns direktion: Johanna Sandberg (sandjohanna(a)gmail.com) ersättare: Martin Renlund (martin.renlund(a)kolumbus.fi)

Palmias direktion: Cecilia Ehrnrooth (cecilia.ehrnrooth(a)folkhalsan.fi) ersättare: Christer Antell (christer.antell(a)cegea.inet.fi)

Polisdelegationen: Johanna Karvonen (johanna.karvonen(a)hanken.fi) ersättare: Joakim Ignatius (joakim.ignatius(a)bpf-finland.fi)

Invandrings- och integrationsrådet: Ahmed Hassan (ahmed.hassan27(a)hotmail.com) ersättare: Ami Bergström

Hamnens styrelse: Jan D. Oker-Blom (d(a)oker-blom.com)

Jämställdhetskommittén: Lotte Granberg-Haakana (lotte.granberg(a)gmail.com) ersättare: Henrik Litonius (henrik.litonius(a)gmail.com)

Teaterstiftelsens delegation: Susanne Kollin (susanne_kollin(a)yahoo.se) ersättare: Tino Singh (tino(a)tinosingh.net)

Starta eget i Helsingfors rf:s styrelse: Armi Murto (armi.murto(a)sfp.fi)

Gardenias styrelse: Runa Ismark (ordförande)

Työmaahuolto Oy Ab:s styrelse: Ann-Louise Laaksonen (viceordförande) (annlouiselaaksonen(a)gmail.com)

Stadionstiftelsens fullmäktige: Anna Jungner-Nordgren (anna.jungner(a)folktinget.fi)

Helsingforsveckans stiftelses styrelse: Lasse Liemola (lasse.liemola(a)liemola.com)

Fölisöstiftelsens styrelse: Peter Hackman (peter.hackman(a)helsinki.fi)

Fastighets Oy Ab Pakkalavägen 30: Ann-Louise Laaksonen

Fastighets Oy Ab Paciusgatan 4 (työsuhdeasunto-osakeyhtiö): Christel Björkman (christel.bjorkman(a)aktia.fi)

Valberedningskommittéen: Johanna Sandberg, ersättare: Klas Weckman

HNS styrelse: ersättare: Birgitta Dahlberg (gittadahlberg(a)welho.com)

HRT:s styrelse: Björn Månsson

HRM:s styrelse: suppleant: Mikael Sjövall

Kårkulla samkommun:styrelsens ordförande: Veronica Hertzberg. Fullmäktige: Anhild Träskman (anhild.traskman(a)kolumbus.fi) suppleant: Heidi Wallius-Virkkula (heidi.wallius-virkkula(a)helsinki.fi)

Nylands förbunds fullmäktige: Björn Månsson, ersättare: Päivi Storgård

Kommunförbundets fullmäktige: Lotte Granberg-Haakana, ersättare: Marcus Rantala

Svenska Framtidsskolan i Helsingforsregionen r.f., styrelsen: Tove Ørsted

Partikansliet

Telefon (09) 693 070
PB 430, 00101 Helsingfors
Adress:
Simonsgatan 8 A, 00100 Helsingfors
info@sfp.fi