Parallella scenarier

Vad jag kan se har ingen annan kolumnist på denna webbsida än Magmas egen Björn Sundell hunnit kommentera tankesmedjans senaste produkt, Det svenska i Finland år 2030.

Jag gör det nu, med reservation för att jag råkade vara på resa då rapporten publicerades och alltså tyvärr inte kunde delta i presentationsseminariet. Skam att säga har jag inte heller hunnit läsa rapporten från pärm till pärm, bara till valda delar. Jag tar ändå risken att anföra två teser för fortsatt diskussion.

Den första tesen är en liten tankelek. Tänk om någon i början av 1970-talet hade genomfört ett motsvarande projekt, och försökt blicka 20 år framåt i tiden, till 1990. Hur skulle den framtidsrapporten ha sett ut?

En central utgångspunkt hade säkert varit att finlandssvenskarna under tjugo år från 1950-talet till 1970-talet hade reducerats från all time high 350.000 till cirka 300.000, De 50.000 försvann i huvudsak som emigranter till Sverige under de efterkrigsdecennier då Finland förblev den fattiga lillebrodern och tröskeln att flytta till Sverige av språkskäl var låg.

Skulle man alltså på sjuttiotalet ha prognostiserat att finlandssvenskarna även under de följande tjugo åren skulle reduceras lika kraftigt, till en kvarts miljon? Och efter ytterligare tjugo år, alltså fram till i år, till 200.000? År 2030 hade vi väl enligt samma mönster varit nere i 150.000, och år 2050 i de 100.000 minister Anne Holmlund trodde att vi är i dag. (Det var förresten en missuppfattning som var tacksam att korrigera, tänk om hon hade trott att vi är en halv miljon…)

Med facit på hand vet vi att vi år 2010 alltjämt är cirka 290.000. Vi upphörde helt enkelt att minska på sjuttiotalet, då emigrationsvågen ebbade ut. Sedan dess har vi hållit våra ställningar väl. Ja, då det gäller tillströmningen till svenska skolor har vi rentav överträffat förväntningarna.

Se alltså upp med att tro att så mycket alltid skulle hinna förändras så drastiskt på tjugo år. Detta inte sagt för att förringa värdet av Magmas projekt, utan bara för att uppmana till försiktighet med att dra slutsatser.

---

Min andra tes, som hänger samman med den första, gäller de där fyra scenarierna som målas upp, utgående från respondenternas olika perspektiv. Dessa har sammanställts till lätt generaliserande scenarier, som framställs eller åtminstone lätt uppfattas som alternativ till varandra.

Återigen är min avsikt ingalunda att misstänkliggöra projektet. För att väcka debatt måste man provocera, och det gör man genom att generalisera, renodla. Väl så.

Nej, min invändning gäller den åtminstone underförstådda tanken att svenskan i Finland skulle ha att välja mellan fyra alternativa scenarier: den teknologioptimistiska "Navigatorn", den miljöfokuserade "Ekomosaiken", det mångkulturella "Smörgåsbordet" och det isolationistiska "Reservatet". Jag är ganska övertygad om att vi om tjugo år inte kommer att kunna sätta någon av dessa etiketter på vår verklighet, utan åtminstone alla fyra, parallellt. Jag tror inte ens att något av scenarierna blir mer förhärskande än de andra.

Det finns och kommer alltid att finnas "navigatorer", de som tror på vetenskapens och teknikens ständiga framsteg, och som tror att dessa kommer att lösa alla problem, även t.ex. en språklig minoritetsnationalitets. De är, förenklat sagt (jo, nu generaliserar jag själv), de resursstarka, innovativa individerna – men inte bara de som redan nu studerar utomlands eller åtminstone ser till att deras barn får göra det, utan också de där entreprenörerna ute på den österbottniska landsbygden och i skärgården som vet att de för sin överlevnad måste vara beredda att byta arbete och bransch, att vid behov hitta på något nytt.

På samma sätt finns det, och kommer alltid att finnas, de miljömedvetna individer som låter sin ekologiska grundsyn styra det mesta. Och märk att det inte finns sådana "grönt tänkande" bara bland urbana veganer (generalisering igen), utan lika väl bland de lantbrukare och grönsaksodlare som gör sitt bästa för att tillfredsställa de växande behoven av naturenligt odlade produkter. I själva verket är ju den senare gruppen också "navigatorer", som förtjänar sitt levebröd på miljömedvetenheten. En win-win situation, alltså.

Alltmer mångkulturellt blir Finland, inklusive Svenskfinland, oberoende av om vi bejakar utvecklingen eller försöka motarbeta den. Finland behöver i framtiden arbetskraft, och så länge det finns välfärdsklyftor i världen kommer det att finnas flyttningsrörelser, från fattigare till rikare regioner. På samma sätt som finländare genom tiderna har emigrerat, först till USA, Kanada och Australien, senare till Sverige, är det nu Finlands tur att ta emot immigranter. Likaså kommer det alltid tyvärr att finnas länder i världen från vilka folk flyr undan förföljelse, ofta för sina liv.

Det var finurligt att kalla det här scenariot med den positiva termen Smörgåsbordet, förresten ett av de få skandinaviska ord som lånats in i engelskan. Det är ju så vi vill se det: i ett mångkulturellt samhälle kan var och en ta för sig av det den gillar bäst, lämna bort det den inte gillar, men förhoppningsvis ibland våga smaka på något nytt och annorlunda. Det gäller särskilt barn som kan tveka, men innerst inne har färre fördomar än vuxna.

Den intressanta frågan från finlandssvensk synpunkt sett är förstås sedan om utbudet av kebab, couscous och vårrullar där på smörgåsbordet ökar eller minskar intresset för skärgårdslimpa, stekt strömming och havtornsgelé. Anses även svenskan berika Finland, och inte bara diverse exotiska kulturer? Och kan finlandssvenskarna rentav räkna med ett tillskott av nyfinländare som även talar svenska?

Och så har vi det fjärde scenariet, framställt som något av ett skräckdito: långvarig ekonomisk kris globalt, som leder till isolationism, på nationalstatsnivå och även i Svenskfinland. Också termen är negativ: "Reservatet". Jag tror inte för ett ögonblick på att det scenariet blir förhärskande, vi har ju redan EU som en garant mot det. Men om vi tar fasta på termen reservat hittar vi säkert exempel om tjugo år, liksom redan i dag.

Åland är ju redan, i ordets bästa bemärkelse, ett svenskt "reservat" i Finland. Hur det än går för svenskan i landet som helhet förblir Åland enspråkigt svenskt, med internationella garantier. Och Åland utgör en viss yttersta garant för att svenskan lever vidare även i det övriga Finland, eftersom vi alltid kan lita på att Åland och ålänningarna kommer att kräva svensk service även då finlandssvenskarna i "riket" är för lata eller hukande för att göra det.

Också i delar av den nyländska landsbygden, plus stadsdelen Ekenäs i Raseborg och staden Grankulla (humlan som inte vet att den inte borde kunna flyga, utan bara gör det), i den åboländska skärgården och inte minst i stora delar av det svenska Österbotten kommer det även om tjugo år att finnas vidsträckta områden där svenskan förblir det dominerande språket. Kalla det reservat om ni vill, men kanske hellre svenska bastioner som inte stormas i första taget.

I huvudstadsregionen, i Åbo och i växande utsträckning i övriga lite större städer får begreppet reservat en annan, negativ innebörd: risken för att svenskan reduceras till bara ett skol- och hemspråk, som man inte hör och ser mycket av i gatubilden. Som i Tammerfors och andra så kallade svenska språköar. Se här en utmaning för tankesmedjor och för oss som bor i dessa regioner!

Min protest mot Magmas projekt gäller alltså bara det som tydligast skrivs ut på sidan 49 i rapporten: "De fyra scenarierna är alternativa framtidsbilder". De är inte alternativa, de är parallella! Och det finns säkert fler än de fyra.
 

Björn Månsson
Publicerad 10.03.2010
 

Artiklar

Uttalande från Svenska riksdagsgruppens konstituerande möte

Svenska riksdagsgruppen gratulerar den nyvalda presidenten Sauli Niinistö till valet och ser fram emot ett gott samarbete. Samtidigt tackar gruppen valets tvåa Pekka Haavisto för den insats hans kampanj gjorde för samhällsklimatet. Valresultatet visar att de nu, särskilt bland unga, finns stora förväntningar på den nya presidenten med tanke på t.ex. bekämpning av marginalisering.
Publicerad idag kl. 15:03

Rätten att använda svenska inom social- och hälsovården bör tryggas

Riksdagsledamot Christina Gestrin (SFP) frågar i sitt skriftliga spörsmål efter den ansvarige ministerns syn på hur regeringen kommer att genomföra åtgärdsförslagen som ingår i Ahtisaari-arbetsgruppens rapport. Gestrin undrar också hur den grundläggande språkliga rättigheten att använda finska och svenska säkras i den social- och hälsovårdsreform som regeringen bereder.
Publicerad idag kl. 14:21

Musikcafé After Eights finansiering tryggad

Musikcafé After Eight i Jakobstad får trots allt ett understöd på 45 000 € för år 2012. Stödet beviljas för det viktiga arbete After Eight gör för unga i vårt samhälle.
Publicerad 02.02.2012

Helsingin-alueen saamelaisille viimein vakituinen kohtaamispaikka

Etelä-Suomen saamelaiset ovat viimein saaneet vakituisen kohtaamispaikan Helsingissä. Toimitilan saamelaisille on tarjonnut uusi yhteistyökumppani, suomenruotsalainen kulttuuriyhdistys Arbetets Vänner i Sörnäs.
Publicerad 31.01.2012

Det kan bara sluta lyckligt

Presidentvalets första omgång blev åter ett bevis på att rörliga väljaropinioner kan bli tungan på vågen. Gallupmätningar, sociala medier och väloljade kampanjer spelade ihop i syfte att skapa och sedan förstärka trender, alltså rubriker. Precis som i alla tidigare folkval av president blev resultatet en kontrast till normala riksdags- eller kommunalval. Just detta beskriver personvalets väsen: att andra preferenser än de partipolitiska väger tyngre för en stor del av väljarna. Så var det 1994 med fenomenet Elisabeth Rehn. Så var det sex år senare med Tarja Halonen. I söndags sprack ännu ett glastak i och med Pekka Haavistos framgång.
Publicerad 28.01.2012

Kickstarta Europa! skriver Wallin i Financial Times

SFP:s ordförande Stefan Wallin har tillsammans med andra ledande europeiska politiker en insändare i Financial Times inför det kommande EU-toppmötet. Insändaren tar fasta på konkreta saker man bör göra för att kickstarta Europa. Läs insändaren i sin helhet här (på engelska).
Publicerad 28.01.2012

Wallin ja Näkkäläjärvi tyytyväisiä saamelaiskysymysten etenemiseen

Nyt on korkea aika ratifioida ILO:n alkuperäiskansoja koskeva yleissopimus, sanoo puolustusministeri ja Rkp:n puheenjohtaja Stefan Wallin sekä saamelaiskäräjien edustaja Klemetti Näkkäläjärvi Wallinin Lapinvierailun yhteydessä torstaina.
Publicerad 27.01.2012

Tack!

Presidentkandidat Eva Biaudet hyllades som en hjältinna på valvakan när hon tackade alla de som arbetat för henne och stött henne under kampanjen. 83 000 väljare hade velat se Biaudet som president, vilket är ca. 34 000 fler röster än vad SFP fick i förra presidentvalet.
Publicerad 22.01.2012

Valvakan har börjat!

Presidentkandidat Eva Biaudets och SFP:s valvaka pågår som bäst på hotell Scandic Simonkenttä i Helsingfors centrum.
Publicerad 22.01.2012

Polisutbildningens kvalitet på svenska bör garanteras

Riksdagsledamoten Christina Gestrin (SFP) frågade i sitt skriftliga spörsmål hur statsrådet kommer att säkerställa en kvalitativt högklassig polisutbildning på svenska i enlighet med gällande regeringsprogram och landets behov. Detta med hänvisning till den oro som finns angående den svenska polisutbildningens framtid vid Polisyrkeshögskolan.
Publicerad 19.01.2012

Haglund vastaa budjettiasioista

Europarlamentaarikko Carl Haglund on tänään valittu Euroopan parlamentin liberaaliryhmän budjettiasioiden pääneuvottelijaksi ja koordinaattoriksi.
Publicerad 19.01.2012

Haglund vald till talesman för budgetfrågor

Europaparlamentariker Carl Haglund axlar ansvaret som talesman och koordinator för budgetfrågor för liberalerna i Europaparlamentet. Haglund valdes till uppdraget idag.
Publicerad 19.01.2012

Henriksson: Vi behöver en president i tiden - dags att vakna till!

Presidentens maktbefogenheter är inte mera vad de en gång var. Men presidenten i Finland har ännu en betydande roll. Inte minst då det gäller landets utrikespolitik som regeringen leder i samråd med presidenten. På den inrikespolitiska arenan, har presidenten främst betydelse som opinionsbildare.
Publicerad 17.01.2012

Presidentkandidaternas lama intresse för tvåspråkigheten oroar

Svenska folkpartiets ordförande Stefan Wallin är orolig över att gallupundersökningarnas fyra främsta presidentkandidater inte i kampanjerna tydligt engagerat sig för det svenska språket och ett tvåspråkigt Finland.
Publicerad 17.01.2012

Biaudet: Kreikka-tuelle asetettava ehtoja tasa-arvon toteuttamisesta

EU:n pitää asettaa tarkemmat ehdot miten Kreikka käyttää saamansa avun. Nyt tarvitaan myös sosiaalisia ehtoja asetettujen taloudellisten ehtojen lisäksi. Kreikka on ajautumassa humanitäärisesti vaaralliseen tilanteeseen tämän takia. BBC:n raportit lisääntyneestä lasten hylkäämisistä on todiste Kreikan epäsosiaalisesta päätöksenteosta, kritisoi presidenttiehdokas Eva Biaudet.
Publicerad 16.01.2012

Skolnätsdiskussionen i Helsingfors fortsätter

Innan diskussionen om det svenskspråkiga skolnätet i Helsingfors ens har kommit igång på allvar så har det väckts upprörda röster bland lärare, elever, föräldrar och stadens tjänstemän och politiker.
Publicerad 13.01.2012

Stefan Wallin: Ingenting är avgjort

– Presidentvalet är inte avgjort, det har knappt kommit igång. Det finns ingen orsak att låta opinionsmätningarna styra oss, säger Svenska folkpartiets ordförande Stefan Wallin.
Publicerad 12.01.2012

Wallin: Yksityisillä mesenaateilla tilaisuus tukea Guggenheimia

Yksityisllä mesenaateilla olisi nyt ainutlaatuinen tilaisuus tehdä ne lahjoitukset, jotka mahdollistaisivat Helsingin kaupunkia sitoutumaan Guggenheim-museon perustamiseen kaupunkiin. Näin toteaa Suomen ruotsalaisen kansanpuolueen PUHEENJOHTAJA, entinen kulttuuriministeri Stefan Wallin.
Publicerad 11.01.2012

Wallin: Gyllene tillfälle för privata mecenater att stöda Guggenheim

Nu finns en gyllene möjlighet för privata mecenater att donera de privata medel, som gör det möjligt för Helsingfors stad att binda sig till etableringen av Guggenheim-museet i staden. Det säger förra kulturministern, partiordförande Stefan Wallin.
Publicerad 11.01.2012

Stefan Wallin: Minne hävisi vaalien tasa-arvokeskustelu?

Suomen ruotsalaisen kansanpuolueen puheenjohtaja Stefan Wallin ihmettelee tasa-arvokeskustelun puuttumista presidentinvaalikampanjasta. Kolmen viimeisten vaalien alla – yli 18 vuoden ajan – on tasa-arvo ollut näkyvästi esillä jonkinlaisena symbolina Suomen yhteiskunnallisesta kypsyydestä.
Publicerad 10.01.2012

Gör presidentkampanj med Stefan Wallin vid Tre Smeder!

Kom och träffa partiordförande och försvarsminister Stefan Wallin i presidentkampanjens tecken vid Tre Smeder i Helsingfors centrum 10.1 kl.15.30-16.30!
Publicerad 09.01.2012

Krista Simberg ny medarbetare för Haglund

Politices kandidat Krista Simberg börjar jobba som medarbetare för europaparlamentariker Carl Haglund från och med 9 januari 2012. Simberg kommer att ansvara för att koordinera Haglunds verksamhet i hemlandet.
Publicerad 05.01.2012

Tankar i juletid

Idag öppnas den sista luckan i adventskalendern. Snart har också väggkalendern kommit till sitt slut. Det nya året knackar redan på dörren och det börjar vara dags att göra bokslut för år 2011.
Publicerad 24.12.2011

Thors ordförande för miljömärkningsnämnden

Riksdagsledamot Astrid Thors är ny ordförande för miljömärkningsnämnden.
Publicerad 22.12.2011

Ahtisaari stöder Eva Biaudet i presidentinvalet

Eeva Ahtisaari går med i Eva Biaudets stödgrupp och med sin insats vill Ahtisaari öka stödet för Biaudet. Som Biaudets styrkor lyfter Ahtisaari fram värderingarna, ledarskapet samt Biaudets syn på välfärdssamhället och rättsstaten.
Publicerad 22.12.2011