Debatt om Finlands människorättspolitik

Elisabeth Nauclér talade i riksdagens plenum i diskussionen om Statsrådets redogörelse om Finlands politik för de mänskliga rättigheterna (SRR 7/2009 rd) på onsdag eftermiddag (03.03.2010).

Ärade herr/fru talman

Jag välkomnade redan i remissdebatten Statsrådets redogörelse om Finlands människorättspolitik, redogörelsen är en klar förbättring av tidigare utredningar. Det är viktigt att vi själv granskar och förbättrar vår människorättspolitik för att behålla vår trovärdighet, men inte minst för att det är vår moraliska plikt.

Ett, som vanligt skulle jag nästan vilja säga, enigt utrikesutskott vill i nästa redogörelse se både en internationell och en nationell analys. Nu finns en analytisk genomgång av den internationella delen, men i den nationella delen handlar det nu mer bara om en beskrivning. I den delen beskrivs inte bara problem, utan även de områden och lösningar som Finland lyckats med och jag måste nog säga att det borde här funnits plats någon mening om ålandslösningen. Åland fick sin minoriteslösning genom internationell konfliktlösning för närmare 90 år sedan. Lösningen har väckt intresse världen över och är dagsaktuell. Den borde ha nämnts i sammanhanget. Det är en del av Finlands varumärke, Finlands brand.

Vidare påpekar utskottet att redogörelsen inte innehåller några övergripande prioriteringar eller någon angelägenhetsgrad för eventuella åtgärder och behov på det nationella planet. Vi behöver alltså en nationell handlingsplan för att ta itu med missförhållanden. Tyvärr räcker nog inte en nationell handlingsplan för att rätta till de missförhållanden som gäller utan för det behövs, vilket också lyfts fram av grundlagsutskottet, en nationell institution för de mänskliga rättigheterna i anknytning till riksdagens justitieombudsmans kansli. Det är också i enlighet med de s.k. Parisprinciperna.

Vi får inte blunda för de egna tillkortakommandena, men inte heller vara rädda för att våga ta upp svåra frågor i vår närhet. Den finske människorättsjuristen Martin Scheinin har skrivit en rapport för FN som heter: "Report of the Special Rapporteur on the promotion and protection of human rights and fundamental freedoms while countering terrorism Mission to Spain". Det finns all anledning för oss att se hur vi inom EU beter oss och hur lätt det är att minoritetsgrupper blir måltavlor i jakten på terrorister.

Herr/Fru talman
Redan i remissdebatten påpekade jag den stora bristen att FN:s kvinnokonvention (CEDAW-konventionen), ett av de områden var Finland har fått skarp internationell kritik, lyser med sin frånvaro i den 185 sidor långa rapporten. Jag var inte ensam om att finna detta anmärkningsvärt. Frågan har föredömligt lyfts fram i stora utskottets utlåtande, i grundlagsutskottets utlåtande och naturligtvis också i utrikesutskottets betänkande, men bäst belyses kanske frågan som sig bör av arbets- och jämställdhetsutskottet. Konventionen är bindande och det föreligger rapporteringsskyldighet. Det finns mycket av den kritik som i kommitténs slutsatser om Finland från juli 2008 som kunde nämnas och det hade varit klädsamt att säga något om de konkreta åtgärder som efterfrågas av Finland vad gäller våldet mot kvinnor, kvinnohandel och prostitution, utbildningen, sysselsättningen, flickors hälsa eller invandrarkvinnor.

Utrikesutskottet poängterar i sitt utlåtande att slutsatserna, rekommendationerna och anmärkningarna från CEDAW-kommittén är viktiga instrument när vi vill att mänskliga rättigheter ska respekteras bättre. Också för att planera och genomföra jämställdhetspolitiken i Finland är det angeläget att de tillämpas. Det är viktigt att arbeta för en ökad jämställdhet och att beakta jämställdhetsperspektivet bland annat när man ingriper i avsaknaden av straff, vill förebygga och behandla våld, bekämpa multifaktoriell diskriminering, satsa på undervisning i mänskliga rättigheter

Finland främjar mänskliga rättigheter internationellt genom sitt biståndsarbete. Vi måste fortsätta att fokusera på att planera och genomföra utvecklingssamarbetet långsiktigt och konsekvent. Här vill jag än en gång påminna er om att fattigdomen i världen är ett stort hinder i främjandet av mänskliga rättigheter, både nationellt och internationellt. Vi måste stödja de mest utsatta genom att satsa mer på bistånd och garanterandet av de grundläggande rättigheterna.

Som utredningen konstaterar är politiken för de mänskliga rättigheterna är er framträdande del av vår utrikes- och säkerhetspolitik. Den och våra finländska experters insatser får stor uppskattning på det internationella planet, och det är en viktig faktor för vårt rykte och vår internationella roll. Finland bör fortsätta att visa ett gott exempel genom sitt agerande inom internationella organisationer (OSSE, FN, EU osv.).


På ett sätt borde man naturligtvis bara vara mycket berömmande över denna rapport som omfattar 183 sidor, är bättre än någon tidigare redogörelse, men jag kan inte låta bli att fundera hur en så omfattande rapport kan om mänskliga rättigheter i världen inte på ett enda ställe nämner Tibet. Det återspeglar kanske den brist på konsekvent hållning till Tibetfrågan som saknas inom EU:s politik. Finland kunde mycket väl ta initiativ till att föra den här frågan till en saklig nivå. Det finns ett sista ”window of opportunity” till en fredlig lösning nu och där målet inte är självständighet utan självstyrelse. Låt oss försöka få till stånd en saklig debatt.

En redogörelse över de mänskliga rättigheterna i världen Sammanfattningsvis kan man konstatera att det vore viktigt för trovärdigheten av Finlands människorättspolitik att vi hade en handlingsplan och ett nationellt människorättsorgan med övervakande roll. Vi måste också komma ihåg att mänskliga rättigheterna i Finland kräver vidare insatser och framför allt en ökning i den politiska viljan.


Elisabeth Nauclér

 

Elisabeth Nauclér
Publicerad 03.03.2010
 

Artiklar

Henriksson: Dags att kriminalisera förberedelse av grova brott

För någon vecka sedan deltog jag i Justitieministrarnas möte i Köpenhamn. Vi diskuterade bland annat behovet av ett väl fungerande system för erkännande av domar givna i andra länder och behovet av gemensamma straffbestämmelser.
Publicerad idag kl. 18:28

Uttalande från Svenska riksdagsgruppens konstituerande möte

Svenska riksdagsgruppen gratulerar den nyvalda presidenten Sauli Niinistö till valet och ser fram emot ett gott samarbete. Samtidigt tackar gruppen valets tvåa Pekka Haavisto för den insats hans kampanj gjorde för samhällsklimatet. Valresultatet visar att de nu, särskilt bland unga, finns stora förväntningar på den nya presidenten med tanke på t.ex. bekämpning av marginalisering.
Publicerad idag kl. 15:03

Rätten att använda svenska inom social- och hälsovården bör tryggas

Riksdagsledamot Christina Gestrin (SFP) frågar i sitt skriftliga spörsmål efter den ansvarige ministerns syn på hur regeringen kommer att genomföra åtgärdsförslagen som ingår i Ahtisaari-arbetsgruppens rapport. Gestrin undrar också hur den grundläggande språkliga rättigheten att använda finska och svenska säkras i den social- och hälsovårdsreform som regeringen bereder.
Publicerad idag kl. 14:21

Musikcafé After Eights finansiering tryggad

Musikcafé After Eight i Jakobstad får trots allt ett understöd på 45 000 € för år 2012. Stödet beviljas för det viktiga arbete After Eight gör för unga i vårt samhälle.
Publicerad 02.02.2012

Helsingin-alueen saamelaisille viimein vakituinen kohtaamispaikka

Etelä-Suomen saamelaiset ovat viimein saaneet vakituisen kohtaamispaikan Helsingissä. Toimitilan saamelaisille on tarjonnut uusi yhteistyökumppani, suomenruotsalainen kulttuuriyhdistys Arbetets Vänner i Sörnäs.
Publicerad 31.01.2012

Det kan bara sluta lyckligt

Presidentvalets första omgång blev åter ett bevis på att rörliga väljaropinioner kan bli tungan på vågen. Gallupmätningar, sociala medier och väloljade kampanjer spelade ihop i syfte att skapa och sedan förstärka trender, alltså rubriker. Precis som i alla tidigare folkval av president blev resultatet en kontrast till normala riksdags- eller kommunalval. Just detta beskriver personvalets väsen: att andra preferenser än de partipolitiska väger tyngre för en stor del av väljarna. Så var det 1994 med fenomenet Elisabeth Rehn. Så var det sex år senare med Tarja Halonen. I söndags sprack ännu ett glastak i och med Pekka Haavistos framgång.
Publicerad 28.01.2012

Kickstarta Europa! skriver Wallin i Financial Times

SFP:s ordförande Stefan Wallin har tillsammans med andra ledande europeiska politiker en insändare i Financial Times inför det kommande EU-toppmötet. Insändaren tar fasta på konkreta saker man bör göra för att kickstarta Europa. Läs insändaren i sin helhet här (på engelska).
Publicerad 28.01.2012

Wallin ja Näkkäläjärvi tyytyväisiä saamelaiskysymysten etenemiseen

Nyt on korkea aika ratifioida ILO:n alkuperäiskansoja koskeva yleissopimus, sanoo puolustusministeri ja Rkp:n puheenjohtaja Stefan Wallin sekä saamelaiskäräjien edustaja Klemetti Näkkäläjärvi Wallinin Lapinvierailun yhteydessä torstaina.
Publicerad 27.01.2012

Tack!

Presidentkandidat Eva Biaudet hyllades som en hjältinna på valvakan när hon tackade alla de som arbetat för henne och stött henne under kampanjen. 83 000 väljare hade velat se Biaudet som president, vilket är ca. 34 000 fler röster än vad SFP fick i förra presidentvalet.
Publicerad 22.01.2012

Valvakan har börjat!

Presidentkandidat Eva Biaudets och SFP:s valvaka pågår som bäst på hotell Scandic Simonkenttä i Helsingfors centrum.
Publicerad 22.01.2012

Polisutbildningens kvalitet på svenska bör garanteras

Riksdagsledamoten Christina Gestrin (SFP) frågade i sitt skriftliga spörsmål hur statsrådet kommer att säkerställa en kvalitativt högklassig polisutbildning på svenska i enlighet med gällande regeringsprogram och landets behov. Detta med hänvisning till den oro som finns angående den svenska polisutbildningens framtid vid Polisyrkeshögskolan.
Publicerad 19.01.2012

Haglund vastaa budjettiasioista

Europarlamentaarikko Carl Haglund on tänään valittu Euroopan parlamentin liberaaliryhmän budjettiasioiden pääneuvottelijaksi ja koordinaattoriksi.
Publicerad 19.01.2012

Haglund vald till talesman för budgetfrågor

Europaparlamentariker Carl Haglund axlar ansvaret som talesman och koordinator för budgetfrågor för liberalerna i Europaparlamentet. Haglund valdes till uppdraget idag.
Publicerad 19.01.2012

Henriksson: Vi behöver en president i tiden - dags att vakna till!

Presidentens maktbefogenheter är inte mera vad de en gång var. Men presidenten i Finland har ännu en betydande roll. Inte minst då det gäller landets utrikespolitik som regeringen leder i samråd med presidenten. På den inrikespolitiska arenan, har presidenten främst betydelse som opinionsbildare.
Publicerad 17.01.2012

Presidentkandidaternas lama intresse för tvåspråkigheten oroar

Svenska folkpartiets ordförande Stefan Wallin är orolig över att gallupundersökningarnas fyra främsta presidentkandidater inte i kampanjerna tydligt engagerat sig för det svenska språket och ett tvåspråkigt Finland.
Publicerad 17.01.2012

Biaudet: Kreikka-tuelle asetettava ehtoja tasa-arvon toteuttamisesta

EU:n pitää asettaa tarkemmat ehdot miten Kreikka käyttää saamansa avun. Nyt tarvitaan myös sosiaalisia ehtoja asetettujen taloudellisten ehtojen lisäksi. Kreikka on ajautumassa humanitäärisesti vaaralliseen tilanteeseen tämän takia. BBC:n raportit lisääntyneestä lasten hylkäämisistä on todiste Kreikan epäsosiaalisesta päätöksenteosta, kritisoi presidenttiehdokas Eva Biaudet.
Publicerad 16.01.2012

Skolnätsdiskussionen i Helsingfors fortsätter

Innan diskussionen om det svenskspråkiga skolnätet i Helsingfors ens har kommit igång på allvar så har det väckts upprörda röster bland lärare, elever, föräldrar och stadens tjänstemän och politiker.
Publicerad 13.01.2012

Stefan Wallin: Ingenting är avgjort

– Presidentvalet är inte avgjort, det har knappt kommit igång. Det finns ingen orsak att låta opinionsmätningarna styra oss, säger Svenska folkpartiets ordförande Stefan Wallin.
Publicerad 12.01.2012

Wallin: Yksityisillä mesenaateilla tilaisuus tukea Guggenheimia

Yksityisllä mesenaateilla olisi nyt ainutlaatuinen tilaisuus tehdä ne lahjoitukset, jotka mahdollistaisivat Helsingin kaupunkia sitoutumaan Guggenheim-museon perustamiseen kaupunkiin. Näin toteaa Suomen ruotsalaisen kansanpuolueen PUHEENJOHTAJA, entinen kulttuuriministeri Stefan Wallin.
Publicerad 11.01.2012

Wallin: Gyllene tillfälle för privata mecenater att stöda Guggenheim

Nu finns en gyllene möjlighet för privata mecenater att donera de privata medel, som gör det möjligt för Helsingfors stad att binda sig till etableringen av Guggenheim-museet i staden. Det säger förra kulturministern, partiordförande Stefan Wallin.
Publicerad 11.01.2012

Stefan Wallin: Minne hävisi vaalien tasa-arvokeskustelu?

Suomen ruotsalaisen kansanpuolueen puheenjohtaja Stefan Wallin ihmettelee tasa-arvokeskustelun puuttumista presidentinvaalikampanjasta. Kolmen viimeisten vaalien alla – yli 18 vuoden ajan – on tasa-arvo ollut näkyvästi esillä jonkinlaisena symbolina Suomen yhteiskunnallisesta kypsyydestä.
Publicerad 10.01.2012

Gör presidentkampanj med Stefan Wallin vid Tre Smeder!

Kom och träffa partiordförande och försvarsminister Stefan Wallin i presidentkampanjens tecken vid Tre Smeder i Helsingfors centrum 10.1 kl.15.30-16.30!
Publicerad 09.01.2012

Krista Simberg ny medarbetare för Haglund

Politices kandidat Krista Simberg börjar jobba som medarbetare för europaparlamentariker Carl Haglund från och med 9 januari 2012. Simberg kommer att ansvara för att koordinera Haglunds verksamhet i hemlandet.
Publicerad 05.01.2012

Tankar i juletid

Idag öppnas den sista luckan i adventskalendern. Snart har också väggkalendern kommit till sitt slut. Det nya året knackar redan på dörren och det börjar vara dags att göra bokslut för år 2011.
Publicerad 24.12.2011

Thors ordförande för miljömärkningsnämnden

Riksdagsledamot Astrid Thors är ny ordförande för miljömärkningsnämnden.
Publicerad 22.12.2011