Helsingfors

Kretskansliet i Helsingfors

Kontaktchef
Fullmäktigegruppens sekreterare

Anna Strömberg

anna.stromberg@sfp.fi

Svenska folkpartiet i Helsingfors
Simonsgatan 8 A, PB 430
00100 Helsingfors
Tel: 050-555 4607

Faktureringsadress: PB 42325, 00021 Fakturering

Google Map of Simonsgatan 8 A

Guggenheim-museoprojektin kaaduttua on tärkeää kehittää Eteläsatamaa ja Kauppatorin aluetta kokonaisuutena.

Päivittäin käydään monia tärkeitä keskusteluita, jotka vaikuttavat meidän arkeemme. Jotkut aiheet herättävät muita enemmän keskustelua, mistä Guggenheimkeskustelu on tuore esimerkki.

Författare, journalister och artister är ofta de första som blir måltavla för totalitära regimers begränsningar på åsikts- och yttrandefriheten.

Pages

Helsingin piirin hallitus

Puheenjohtaja:

Cecilia Ehrnrooth
cecilia.ehrnrooth(a)gmail.com
Puh.: 050 3310244

Varapuheenjohtaja:

Thomas Holmén

Oscar Ohlis
oscar.ohlis(a)sfp.fi

Jäsenet:

Peter Hackman, peter.hackman(a)helsinki.fi

Ira Grandén, ira.granden(a)kolumbus.fi

Kristina Juth, kristina.juth(a)fi.ey.com

Joakim Horsma, joakim.horsma(a)gmail.com

Sebastian Weckman, sebastian.weckman(a)gmail.com

Mikaela Henriksson, mikaela.henriksson(a)gmail.com

Wilhelm von Nandelstadh, wilhelm.von.nandelstadh(a)penandhammer.com

Lotta Keskinen, lotta.keskinen(a)gmail.com

Niklas Rönnberg, niklas.ronnberg(a)kolumbus.fi

Ann-Louise Laaksonen, annlouiselaaksonen(a)gmail.com

Varajäsenet:

Tove Ørsted
tove.orsted(a)gmail.com

Karin Toyoda
karin.toyoda(a)kolumbus.fi

Ahmed Hassan 
ahmed.hassan27(a)hotmail.com

Karin Palmén 
karin.hautamaki(a)gmail.com

Veronica Hertzberg
veronica.hertzberg(a)gmail.com

Runa Ismark
runa.ismark(a)gmail.com

SFP:s fullmäktigegrupp i Helsingfors 2013-2016:

Björn Månsson (ordförande)
bjorn.mansson(a)sfp.fi

Gunvor Brettschneider (viceordförande)
gunvor.brettschneider(a)sfp.fi

Marcus Rantala
marcus.rantala(a)gmail.com

Jan D. Oker-Blom
d(a)oker-blom.com

Laura Finne-Elonen
laura.finne(a)fimnet.fi

Varajäsenet:

Patrik Gayer
patrik.gayer(a)gmail.com

Veronica Hertzberg
veronica.hertzberg(a)gmail.com

Lotte Granberg-Haakana
lotte.granberghaakana(a)gmail.com

Lasse Liemola
lasse.liemola(a)liemola.com

Silja Borgarsdóttir-Sandelin
silja(a)sfp.fi

SFP:s förtroendevalda i Helsingfors 2013-2016:

Stadsstyrelsen: Marcus Rantala (marcus.rantala(a)gmail.com) ersättare: Björn Månsson (bjorn.mansson(a)sfp.fi). Rantala är stadsstyrelsens representant i direktionen för finska arbetarinstitutet och Månsson i utbildningsnämndens svenska sektion. Stadsstyrelsens IT-sektion: Kristina Juth (Kristina.Juth(a)fi.ey.com). Stadsstyrelsens ledarskapssektion: ersättare: Marcus Rantala

Tvåspråkighetskommittén: Marcus Rantala (ordförande) ersättare: Gunvor Brettschneider, Gunborg Gayer (gumpagayer(a)gmail.com) ersättare: Björn Månsson

Social- och hälsovårdsnämnden: Gunvor Brettschneider (gunvor.brettschneider(a)sfp.fi) ersättare: Mikael Sjövall (mikael(a)sjovall.fi)

Utbildningsnämnden: Veronica Hertzberg (veronica.hertzberg(a)gmail.com) ersättare: Tove Ørsted (tove.orsted(a)gmail.com)

Kultur- och biblioteksnämnden: Päivi Storgård (paivi.storgard(a)sfp.fi) ersättare: Andreas af Enehielm (andreas.af.enehielm(a)gmail.com)

Ungdomsnämnden: Benjamin Ellenberg (benjaminellenberg(a)gmail.com) ersättare: Linnea Nieminen (ammi.nieminen(a)gmail.com)

Idrottsnämnden: Silja Borgarsdóttir Sandelin (silja(a)sfp.fi) ersättare: Sebastian Weckman (sebastian.weckman(a)gmail.com)

Byggnadsnämnden: Laura Finne-Elonen (laura.finne(a)fimnet.fi) ersättare: Dan Vainio (dan.vainio(a)prakticum.fi)

Revisionsnämnden: Patrik Gayer (patrik.gayer(a)gmail.com) ersättare: Karin Palmén (karin.hautamaki(a)gmail.com)

Bostadsnämnden: Tom Biaudet (tom.biaudet(a)sfp.fi) ersättare: Ann-Mari ”Ami” Bergström (amibergstrom(a)yahoo.com)

Centralvalnämnden: ersättare: Klas Weckman (klas.weckman(a)helsinki.fi)

Utbildningsnämndens svenska sektion: Veronica Hertzberg (veronica.hertzberg(a)gmail.com) (ordförande) ersättare: Tove Ørsted och Thomas Holmén (toma(a)chili.inet.fi) ersättare: Runa Ismark (runa.ismark(a)gmail.com)

Social- o. hälsovårdsnämndens 3:e sektion: Gunvor Brettschneider (ordförande) ersättare: Mikael Sjövall (mikael.sjovall(a)sfp.fi) Oscar Ohlis (oscar.ohlis(a)gmail.com) ersättare: Elin Andersson (elin.andersson(a)helsinki.fi)

Arbis direktion: Marcus Rantala (ordförande) ersättare: Johanna Stenman (johanna.stenman(a)sfp.fi)

Stadsorkesterns direktion: Johanna Sandberg (sandjohanna(a)gmail.com) ersättare: Martin Renlund (martin.renlund(a)kolumbus.fi)

Palmias direktion: Cecilia Ehrnrooth (cecilia.ehrnrooth(a)folkhalsan.fi) ersättare: Christer Antell (christer.antell(a)cegea.inet.fi)

Polisdelegationen: Johanna Karvonen (johanna.karvonen(a)hanken.fi) ersättare: Joakim Ignatius (joakim.ignatius(a)bpf-finland.fi)

Invandrings- och integrationsrådet: Ahmed Hassan (ahmed.hassan27(a)hotmail.com) ersättare: Ami Bergström

Hamnens styrelse: Jan D. Oker-Blom (d(a)oker-blom.com)

Jämställdhetskommittén: Lotte Granberg-Haakana (lotte.granberg(a)gmail.com) ersättare: Henrik Litonius (henrik.litonius(a)gmail.com)

Teaterstiftelsens delegation: Susanne Kollin (susanne_kollin(a)yahoo.se) ersättare: Tino Singh (tino(a)tinosingh.net)

Starta eget i Helsingfors rf:s styrelse: Armi Murto (armi.murto(a)sfp.fi)

Gardenias styrelse: Runa Ismark (ordförande)

Työmaahuolto Oy Ab:s styrelse: Ann-Louise Laaksonen (viceordförande) (annlouiselaaksonen(a)gmail.com)

Stadionstiftelsens fullmäktige: Anna Jungner-Nordgren (anna.jungner(a)folktinget.fi)

Helsingforsveckans stiftelses styrelse: Lasse Liemola (lasse.liemola(a)liemola.com)

Fölisöstiftelsens styrelse: Peter Hackman (peter.hackman(a)helsinki.fi)

Fastighets Oy Ab Pakkalavägen 30: Ann-Louise Laaksonen

Fastighets Oy Ab Paciusgatan 4 (työsuhdeasunto-osakeyhtiö): Christel Björkman (christel.bjorkman(a)aktia.fi)

Valberedningskommittéen: Johanna Sandberg, ersättare: Klas Weckman

HNS styrelse: ersättare: Birgitta Dahlberg (gittadahlberg(a)welho.com)

HRT:s styrelse: Björn Månsson

HRM:s styrelse: suppleant: Mikael Sjövall

Kårkulla samkommun:styrelsens ordförande: Veronica Hertzberg. Fullmäktige: Anhild Träskman (anhild.traskman(a)kolumbus.fi) suppleant: Heidi Wallius-Virkkula (heidi.wallius-virkkula(a)helsinki.fi)

Nylands förbunds fullmäktige: Björn Månsson, ersättare: Päivi Storgård

Kommunförbundets fullmäktige: Lotte Granberg-Haakana, ersättare: Marcus Rantala

Svenska Framtidsskolan i Helsingforsregionen r.f., styrelsen: Tove Ørsted

Konttori

Puhelin (09) 693 070
Postinumero
Pl 430, 00101 Helsinki
Osoite
Simonkatu 8A, 00100 Helsinki
info@sfp.fi

Henkilöstö