Tätä ei voi kutsua hyvinvointiyhteiskunnaksi?

Tämän lukuvuoden aikana olen melkein viikoittain törmännyt faktaan ja ihmisiin, jotka ilmaisevat miten huonosti moni henkisesti voi maassamme. Erityisesti nuoret voivat pahoin. Yliopistoissa tarvitaan enemmän resursseja terveydenhoitoon, koska masennus on niin yleistä. Maarianhaminan yläasteilla noin 20 % nuorista potee masennusta ja väsymystä. Suomen Lääkäriseuran ns. konsensuskokous tämän vuoden helmikuussa tuotti uutta kattavaa ja masentavaa tietoa henkisestä pahoinvoinnista ja nyt viimeksi Pekka Himanen valottaa asiaa kirjassaan Kukoistuksen käsikirjoitus.

Pekka Himanen toteaa kirjassaan, että mielenterveyssyistä jo yli 3 % työikäisestä väestöstä on työkyvyttömyyseläkkeellä ja 25 % kaikista sairauspäivärahamenoista johtuu mielenterveyssyistä. Himanen jopa väittää, että menetämme neljänneksen talouden potentiaalista psyykkisestä pahoinvoinnista johtuen.

Lääkäriseuran konsensuskokous totesi muun muassa, että noin 24 % 19-34 vuotiaista naisista ja noin 11 % saman ikäisistä miehistä kokee masennusta. Edelleen itsemurhaluvut ovat korkeita, ja tyttöjen osalta meillä on eniten itsemurhia OECD-maiden keskuudessa. Murrosiästä lähtien tytöt ovat sairaampia, mutta toisaalta pojat kokevat enemmän yksinäisyyttä. Tuttua on tyttöjen sairastuminen syömishäiriöihin ja se, että he kokevat enemmän ulkonäköpaineita.

Tätä listaa voisi jatkaa, mutta joku voisi myös kysyä: miten tilanne poikkeaa sata vuotta sitten vallinneesta tilanteesta, jolloin naisilla oli usein hysteria (esim. Albert Edelfeltin vaimo) – diagnoosi, jota emme tunne tänä päivänä.

En tietenkään siihen osaa vastata, mutta yhteistä näille voi olla, että naisia pakotetaan tiettyyn muottiin. Tytöt tuntevat, että heiltä vaaditaan paljon ja mainitut ulkoiset paineet ovat kovia. Lasten ei myöskään sallita olla lapsia ja media on väärällään vääriä ”ihanteita”.

Mutta ei sovi myöskään vähätellä kiusaamisen yleisyyttä. Kiusaaminen, lähimmäisen pahoinpitely, vihan lietsonta, ulkomaalaisviha - ne ovat myös sukua keskenään.

Vähän kärjistäen voisi myöskin todeta, että tytöt pyrkivät pärjäämään kaikilla aloilla ja pärjäävät poikia paremmin kouluissa, kun taas poikien joukosta löytyy enemmän koulupudokkaita.

Olen Himasen kanssa samaa mieltä, että tarvitaan laajaa muutosta. Nyt pieni terapian lisääminen ei auta, vaan ongelmia on estettävä ja pulmiin puututtava ajoissa.

Monta kertaa yhteiskunnassa on peräänkuulutettu arvokeskustelua – lähinnä silloin kun laaditaan ns. säästölistoja. Tällainen arvokeskustelu ei ole toiminut, koska usein eri ihmisryhmien tarpeet asetetaan vastakkain. Mutta todellinen keskustelu, jossa me kaikki teoissa ja sanoissa osoitamme, että kaikkien panos yhteiskunnassa on yhtä tärkeä, ja jossa emme pelkästään ihannoi taloudellisia lukuja – tällaiseen muutokseen tarvitaan johtajuutta ja keskustelua. Muuten yhteiskuntamme sairastuu.


Tähän kuuluu, että jotkut nuoret tarvitsevat enemmän tarkoitusta elämäänsä ja monet paljon enemmän yhteisöllisyyttä. Lääkärit suosittelivat pienempiä ryhmäkokoja ja ryhmien pysyvyyttä, jotka palvelisivat erityisesti poikien opiskelua.

Muutosta tarvitaan. Muuten on pakko puhua pahoinvointi- eikä hyvinvointiyhteiskunnasta.

 

Astrid Thors
Publicerad 12.03.2010
 

Uutiset

Uttalande från Svenska riksdagsgruppens konstituerande möte

Svenska riksdagsgruppen gratulerar den nyvalda presidenten Sauli Niinistö till valet och ser fram emot ett gott samarbete. Samtidigt tackar gruppen valets tvåa Pekka Haavisto för den insats hans kampanj gjorde för samhällsklimatet. Valresultatet visar att de nu, särskilt bland unga, finns stora förväntningar på den nya presidenten med tanke på t.ex. bekämpning av marginalisering.
Publicerad idag kl. 15:03

Rätten att använda svenska inom social- och hälsovården bör tryggas

Riksdagsledamot Christina Gestrin (SFP) frågar i sitt skriftliga spörsmål efter den ansvarige ministerns syn på hur regeringen kommer att genomföra åtgärdsförslagen som ingår i Ahtisaari-arbetsgruppens rapport. Gestrin undrar också hur den grundläggande språkliga rättigheten att använda finska och svenska säkras i den social- och hälsovårdsreform som regeringen bereder.
Publicerad idag kl. 14:21

Musikcafé After Eights finansiering tryggad

Musikcafé After Eight i Jakobstad får trots allt ett understöd på 45 000 € för år 2012. Stödet beviljas för det viktiga arbete After Eight gör för unga i vårt samhälle.
Publicerad 02.02.2012

Helsingin-alueen saamelaisille viimein vakituinen kohtaamispaikka

Etelä-Suomen saamelaiset ovat viimein saaneet vakituisen kohtaamispaikan Helsingissä. Toimitilan saamelaisille on tarjonnut uusi yhteistyökumppani, suomenruotsalainen kulttuuriyhdistys Arbetets Vänner i Sörnäs.
Publicerad 31.01.2012

Kickstarta Europa! skriver Wallin i Financial Times

SFP:s ordförande Stefan Wallin har tillsammans med andra ledande europeiska politiker en insändare i Financial Times inför det kommande EU-toppmötet. Insändaren tar fasta på konkreta saker man bör göra för att kickstarta Europa. Läs insändaren i sin helhet här (på engelska).
Publicerad 28.01.2012

Wallin ja Näkkäläjärvi tyytyväisiä saamelaiskysymysten etenemiseen

Nyt on korkea aika ratifioida ILO:n alkuperäiskansoja koskeva yleissopimus, sanoo puolustusministeri ja Rkp:n puheenjohtaja Stefan Wallin sekä saamelaiskäräjien edustaja Klemetti Näkkäläjärvi Wallinin Lapinvierailun yhteydessä torstaina.
Publicerad 27.01.2012

Tack!

Presidentkandidat Eva Biaudet hyllades som en hjältinna på valvakan när hon tackade alla de som arbetat för henne och stött henne under kampanjen. 83 000 väljare hade velat se Biaudet som president, vilket är ca. 34 000 fler röster än vad SFP fick i förra presidentvalet.
Publicerad 22.01.2012

Valvakan har börjat!

Presidentkandidat Eva Biaudets och SFP:s valvaka pågår som bäst på hotell Scandic Simonkenttä i Helsingfors centrum.
Publicerad 22.01.2012

Polisutbildningens kvalitet på svenska bör garanteras

Riksdagsledamoten Christina Gestrin (SFP) frågade i sitt skriftliga spörsmål hur statsrådet kommer att säkerställa en kvalitativt högklassig polisutbildning på svenska i enlighet med gällande regeringsprogram och landets behov. Detta med hänvisning till den oro som finns angående den svenska polisutbildningens framtid vid Polisyrkeshögskolan.
Publicerad 19.01.2012

Haglund vastaa budjettiasioista

Europarlamentaarikko Carl Haglund on tänään valittu Euroopan parlamentin liberaaliryhmän budjettiasioiden pääneuvottelijaksi ja koordinaattoriksi.
Publicerad 19.01.2012